Safranlı Süt Kap Mantarlı Ispanaklı Börek Tarifi

Safranlı Süt Kap Mantarlı Ispanaklı Börek Tarifi

Bu yazı lactarius deliciosus , safranlı süt mantarı , çintar kutlamalarının devamı niteliğindedir. Bu sefer geleneksel bir Türk böreği tarifi yapacağız ve bu lezzetli mantarı ıspanakla bir araya getireceğiz.

Ispanak ve mantar her zaman bir rüya kombinasyonudur.

Piyasada Satılık Safranlı Süt Kap Mantarları

Bu blogu yazmaya başladığımızdan beri, Güneybatı Türk mevsimlik yemeklerinin daha çok farkına vardık ve bu yıl, sonbahar ve kış Fethiye havasının mantar yetiştirmek için ideal olmadığını fark ettik.

Çıntar mantarı Aralık ayının başında ortaya çıktı (olması gerektiği gibi) ve bu harika sızma mantarlı risottoyu yapmak için onları ıspanakla karıştırdığımızı hatırlarsınız .

Aslında geçen gece çay için tekrar yaptık ve tahmin et ne oldu?

Çok fazla yaparsanız - bizim yaptığımız gibi - ertesi gün soğuk yemek gerçekten güzel. Ya da daha da iyisi, İtalya'nın ünlü pirinç topları arancini'yi yapabilirsiniz.

Her neyse, çıntar mantarlarının ilk partisi ortaya çıktıktan sonra, hava mevsimsel olmayan sıcaklıklara geri döndü ve yağmur uzak durdu.

Sonuç olarak çıntar Fethiye pazarından kayboldu .

Yağmurlu bir 2 Ocak'ta arkadaşlarımızı Dalaman Havalimanı'na geri götürene kadar yıl için bu kadar diye düşündük.

Çam ormanlarının içinden geçerken, yol kenarına rastgele konumlarda park etmiş arabaları ve çam ağaçlarının etrafında toplayan insanları fark ettik.

Daha sonra yol boyunca, yoldan geçen araçlara çıntar mantarlı torbalar sarkıtıldı. Yeniden büyüyorlar!

Salı günü Fethiye pazarına yapılan bir ziyaret de gerçeği doğruladı.

Belki anlaşılır bir şekilde, mantarlar geçen sezona göre daha pahalıdır (hiçbir yerde bu kadar çok yoktur) ama yine de her zaman bir tedavi olarak satın almaya değerdirler.

Bu kış sadece ıspanaklı mantarlı risotto yapmıştık. Bu etli lokmanın küçük bir kutlaması daha olsun istedik, ben de en sevdiğimiz malzemelerden bir börek tarifi yapmaya karar verdim; yufka.

Ispanaklı ve çintar mantarlı börek yaptım. Bu bir kazanan, işte tarif.

Ispanaklı Mantarlı Börek Tarifi

Bunun için mevsimlik çam mantarı kullanıyoruz ama siz dilediğiniz mantarı kullanabilirsiniz.

Ispanak ve mantarlar mükemmel ortaklardır

 • Bir adet soğanı ve bir tutam sivri biberi ince ince doğrayın ve hafifçe kızartın.
 • Yaklaşık 200 gram çintar mantarı küçük parçalar halinde doğrayın ve soğanlarınız terledikten sonra mantarları tavaya ekleyin. (Her çeşit etli mantarı kullanabilirsiniz.)
 • Bu noktada, kısmen renk ve kısmen farklı bir ekstra ısı türü için karışıma biraz kırmızı biber tozu ekledim. Çintar mantarı ekstra ısıya ve ıspanağa dayanabilir ve acı biberin mükemmel bir kombinasyon olduğunu düşünüyoruz.
 • Her şey beğeninize göre kızartıldıktan sonra yaklaşık 250 gram doğranmış ıspanak ekleyin ve soluncaya kadar karıştırın.
 • Karışımı soğumaya bırakın ve biraz sert, ufalanmış peynir ekleyin. Genellikle ceviz ve lavaş ekmeği ile servis edilen sert peynir tulumu kullandık . Parmesan iyi bir alternatif olabilir.

Gevşek parseller yapın

Karışımı yufkaya ekleme zamanı. Peynir ve ıspanak kol böreği olan (kendini ilan eden) şaheserin aksine, bu sefer süslü şekiller yok . Bu sefer basit paçanga şeklini alıyoruz.

Üç yaprak yufka kullandım ve her birini ortadan ikiye böldüm.

 • Yarım dilim yufkayı – kavisli kenarı sizden uzağa – düz bir yüzeye yayın ve üzerine çiğ yumurta ve zeytinyağı karışımı sürün. (Yukarıdaki Fotoğraf 1)
 • Tahta bir kaşık kullanarak tavadan 2 kaşık karışım alın ve yufkanın düz kenarına alttan ve kenarlardan birer parmak boşluk kalacak şekilde dizin. (Yukarıdaki Fotoğraf 2)
 • Alt, düz kenarı karışımın üzerine katlayın ve ardından yanları katlayın. (Yukarıdaki Fotoğraf 3)
 • Yufkayı uzun, sosisli rulo şeklinde yuvarlayın. Tortilla sarmayı düşünün. Karışımınız yufkanın 6 yarısını dolduracaktır.
 • Sarımları yumurta karışımıyla fırçalayın ve bir fırın tepsisine yerleştirin. (Yukarıdaki Fotoğraf 4)

Yemek zamanı

 • Fırınınızı önceden 180 dereceye ısıtıp ıspanak, peynir ve mantarlı böreği yaklaşık 15-20 dakika pişirin.
 • Altın olduğunda, biraz soğumaya bırakın ve hepsini yiyin. Mükemmel parti yemeği çünkü soğuyunca da aynı derecede iyi.
Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski