Paçanga Böreği Tarifi – Türkiye'nin Favorisi

Paçanga Böreği Tarifi – Türkiye'nin Favorisi

Harika bir aşçı olan ama kocası sadece pilav ve yoğurt yemeyi seven bir arkadaşımızdan bahsettiğimiz Türk pilavı yapımı hakkındaki yazımızı hatırlıyor musunuz ? Evet, bizi paçanga böreği ile ilk tanıştıran kişi olduğu için bugün de bu yazıda yer alacak.

Noel günüydü ve birkaç Türk arkadaşımızı bizimle yemeye davet etmiştik - bazı geleneksel yiyecekler ve bazıları pek geleneksel olmayan yiyecekler. Arkadaşımız, içi pişmemiş böreklerle dolu plastik bir küvetle evimize geldi.

“Bize paçanga böreği yapacağım” dedi.

'Pachanga' olarak telaffuz edildiğinde, ilk düşüncemiz onun bir çeşit Meksika yemeği yaptığıydı. Kulağa pek Türkçe gelmiyor, değil mi? Ama o Türk, o yapınca araya girdik ve yine aşık olduğumuz bir Türk yemeği oldu.

What Is Paçanga Böreği?

Mısır Mısır Çarşısı'nda sucukla asılı pastırma, İstanbul

Türk mutfağında börek tarifleri çok sevilir ve paçanga böreği içi pastırma olduğu için çok sevilir .

Pastırma, çemen adı verilen kimyon bazlı bir hamurla kaplanmış, tuzlanmış, yaşlandırılmış, havayla kurutulmuş sığır etidir  ve birçok farklı pastırma türü olmasına rağmen, Kapadokya yakınlarındaki Orta Anadolu kenti Kayseri, bu sığır eti ile en çok ilişkilendirilen yerdir. .

Yukarıdaki fotoğrafta, İstanbul Mısır Mısır Çarşısı'nda satılık pastırmaları görebilirsiniz - üç dikdörtgen şeklinde. İtalyan prosciutto gibi çok ince dilimlenmiş olarak satılır ve güçlü bir tada sahiptir. Onu börek için mükemmel bir dolgu yapan bu güçlü lezzetler!

Paçanga böreği yapmak için yufkanın içine konmayı bekleyen pastırma dilimleri

Peki paçanga böreği tarifimizde başka hangi malzemeler var? Başlangıç ​​için pastaya ihtiyacımız var. Türkiye'de yerel yufkacılardan taze yufka alıyoruz. Yufka alamıyorsanız, yufka çok benzer, sadece biraz daha incedir, bu yüzden yufka yapraklarını ikiye katlamanız gerekir.

Paçanga böreği tarifimiz kaşar peynirine de ihtiyaç duyar. Kaşar yumuşak, ufalanmayan bir Türk beyaz peyniridir ve yine bulunduğunuz yerden bulamıyorsanız, benzer bir yumuşak peynir ikame edilebilir; Örneğin Edam veya Cheddar.

Paçanga böreği tariflerinin temel malzemeleri bunlar ama kimileri domates ve biber de ekliyor. Paçanga böreğimize sotelenmiş tatlı kırmızı biberleri ekliyoruz.

Biber, peynir ve pastırma yufkanın üzerine yerleştirip ıspanaklı mantarlı börek tarifimizdeki gibi uzun bir koli yapacak şekilde sarıyoruz ve sonuç paçanga böreği oluyor. Öyleyse, hadi çatlayalım. Paçanga böreği yapalım…

Paçanga Böreği Recipe

Paçanga böreğimizi adım adım inşa ediyoruz

Yufka iri yuvarlak levhalar halinde satılır ve paçanga böreği yapmak için dörde bölerek dört üçgen elde ederiz. Her üçgen bir yumurta ve süt karışımı ile cömertçe fırçalanır ve daha sonra sivri ucu yukarı bakacak şekilde yuvarlak kenarına birkaç santim yukarıda olacak şekilde rendelenmiş kaşar peyniri koyarız.

Peynirin üzerine biraz sotelenmiş kırmızı biberimiz serpilir ve pastırma eklenir (her paçanga için yaklaşık 1 – 1,5 dilim).

Şimdi tek yapmamız gereken yuvarlak kenarı dolgumuzun üzerine katlamak ve ardından her iki tarafa katlamak (fotoğraf 3). Şimdi üstteki noktaya ulaşana kadar yukarı doğru katlanmaya devam ediyoruz. Paçanga böreği tarifimiz 6 paçanga yapar.

Paçanga Böreği Recipe

Paçanga böreği fevkalade lezzetlidir ve arkadaşlarımızı yemeğe davet ettiğimizde her zaman favorimizdir. İyi bir meze yapar.

 Kurs                                   Börek

 Yerel mutfak                      Türk

 Hazırlık zamanı                 20 dakika

 Pişirme Süresi                   10 dakika

 Toplam zaman                   30 dakika

 porsiyon                             6

 kalori                                  260 kcal

 Yazar                                  Türkiye'nin Yaşamı İçin

İçindekiler

 • 6 büyük üçgen şeklinde kesilmiş 1½ yaprak yufka veya 12 yaprak yufka
 • 200 gr kaşar veya benzeri peynir, rendelenmiş
 • Parçalara ayrılmış 9 dilim pastırma
 • 1 adet kırmızı biber , çekirdekleri çıkarılmış ve ince doğranmış
 • Süt ile çırpılmış 1 yumurta
 • 1 yumurta ile çırpılmış süt
 • derin kızartma için ayçiçek yağı

Talimatlar

 1. Öncelikle kırmızı biberinizi yumuşayana kadar soteleyin ve soğumaya bırakın.
 2. Bir yufka üçgeni alın ve sivri ucu size dönük olmayacak şekilde düz bir zemine yerleştirin.
 3. Yumurta ve süt karışımıyla her yerini fırçalayın.
 4. Rendelenmiş peynirinizin bir kısmını alın ve yuvarlak kenarın birkaç santim yukarısına dikdörtgen şeklinde yerleştirin ve her iki yanında 3 inçlik bir boşluk bırakın.
 5. Peynirin üzerine biraz kırmızı biber serpin.
 6. Şimdi peynir ve biberin üzerine pastırma yerleştirin.
 7. Yuvarlak kenarı dolgunuzun üstüne katlayın ve ardından her iki taraftan da katlayın.
 8. Şimdi, en üstteki noktaya gelene kadar katlamaya devam edin.
 9. 6 üçgeninizi kullanana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 10. Derin kızartma için bir tavada biraz ayçiçek yağı ısıtın.
 11. Yağ ısınınca paçanga böreğinizi azar azar yağın içine daldırın ve hamur altın rengine dönünce çıkarın. Bu sadece birkaç dakika sürer, bu yüzden onları gözetimsiz bırakmayın.
 12. Paçanga böreğiniz kızardığında yağdan alın ve süzülmek için mutfak kağıdının üzerine koyun.
 13. Hemen servis yapın ve sıcakken yiyin.

notlar

 • Kalorilerin paçanga başına olduğunu, yaklaşık değerler olduğunu ve genel bir kılavuz olması gerektiğini lütfen unutmayın. Peynirin markasına, pastırmanın cinsine ve paçanga böreğinizi fritözde ya da fırında pişirmenize göre değişir.
 • Dilerseniz sotelenmiş kırmızı biberinize doğranmış biber de (biz yapıyoruz) ekleyebilirsiniz.
 • Paçanga, yemek için iyi bir başlangıçtır ve lezzetlidir, basit bir salata ile servis edilir. Dolduruyorlar, bu nedenle başlangıç ​​olarak kişi başı bir paçanga yeterli.

Paçanga böreği böyle yapılır. Paçanga böreği'ni sade, çıtır marul ve kiraz domates salatası ile yemeyi seviyoruz. Başlangıç ​​olarak alırsak bir paçanga böreği yeter ama ana yemek olarak iki tane yiyoruz.


Sade bir salata ile servis edilen Paçanga böreği

Paçanga Böreği Tarifi Çeşitleri

Kızartma paçanga böreği hızlı ve kolaydır ve bunları pişirmenin çok yaygın bir yoludur. Ancak kızartmayı sevmiyorsanız paçanga böreğinizi 200 derecelik fırında yaklaşık 25 dakika da pişirebilirsiniz. Pişirmeden önce üzerlerine yumurta sürün ve dilerseniz susam serpin.

Daha sert, ekstra gevrek bir kaplama istiyorsanız, bazı insanlar kızartmadan önce paçanga böreği'ni mısır unu ile kaplar. Ancak biz daha hafif bir hamur işi tercih ettiğimiz için bu yöntemi kullanmıyoruz. 

Kaşara alternatif bir peynir kullanıyorsanız, hafif olmasına ve tuzlu olmamasına dikkat edin. Pastırma tuzludur, yani bir de tuzlu peynir eklerseniz, baskın olabilir.

Paçanga böreği tarifimize Türkçe tarifler sayfamızın Türk Börek Tarifleri bölümünden ulaşabilirsiniz .

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski