Yeni Dünya Kebabı Yenidünya Mevsimini Kutlamanın En Güzel Yolu

Yeni Dünya Kebabı Yenidünya Mevsimini Kutlamanın En Güzel Yolu

 Bu blogu düzenli olarak okursanız, mevsimlik yemek yemeyi ve pişirmeyi sevdiğimizi bilirsiniz . Türkiye'de bunu yapmak gerçekten zor değil. Bahar meyve ve sebzelerinin bol olduğu bu mevsimde Fethiye çarşısı ve Çalış çarşısı gezileri daha da keyifli hale geliyor. Ve şimdi enfes yenidünya meyvesinin mevsimi…

yenidünya meyvesi

Yenidünya meyvesi Türkiye'ye ilk geldiğimizde bizler için bir gizemdi ve onları piyasada gördük. Yenidünyanın ne olduğunu bile bilmiyorduk. Ve tabii ki Türkiye'de yenidünya olarak adlandırılmıyorlar.

Bunları pazarlarda görürseniz, aşağıdaki gibi etiketler görürsünüz:

 • Yeni Dünya – New World
 • Malta Eriği – Malta Erik
 • Muşmula – Muşmula aslında farklı bir meyvedir – yenidünyadan ziyade muşmuladır – ama bazen yenidünyaların muşmula olarak etiketlendiğini görürsünüz. Piyasalarda da böyle. Yerel isimler.

Sadece karışıklığa eklemek için, yenidünya meyvesi için uluslararası olarak başka isimler de var. Birçok insan yenidünyayı Japon eriği veya Çin eriği olarak bilir . Erik bile olmasa da…

Yenidünya ağaçları, nisan sonundan mayıs ayının başlarına kadar meyve yüklüdür.

Her neyse, yenidünya ağacı Japonya'dan geliyor ama şimdi büyüdüğü Türkiye'ye doğru yol aldı. Burada Fethiye'de halk bahçelerinde yenidünya ağaçları, yol kenarlarında yenidünya ağaçları var. Ve şu anda dalları güzel, dolgun sarı meyvelerle dolu.

Ayrıca yaşadığımız sitede artık birkaç yenidünya ağacımız da var. Öyleyse mutlu günler! Bu meyvenin tadını bedavaya çıkarıyoruz.

Yenidünya ne işe yarar?

Yenidünya meyvelerini doğrudan ağaçtan oldukları gibi yiyebilirsiniz. Daha önce hiç tatmadıysanız, yapabileceğimiz en yakın tat karşılaştırması kayısı olabilir.

Yenidünyalar piyasada biraz hırpalanmış görünebilir, ancak bunun sizi ertelemesine izin vermeyin

En iyi tombul olduklarında yenirler - olgunluğun ve sululuğun zirvesinde. Piyasalarda biraz hırpalanmış ve zedelenmiş görünebilirler – oldukça hassastırlar – ama bu sizi ertelemesin. İçeride iyiler ve hala tatlı ve lezzetliler.

Dışarıda yenidünya için birçok tatlı tarif var. Ama tabii ki onları Türk usulü kullanıyoruz. lezzetli gidiyoruz. Bir de yeni dünya kebabı yapacağız. Yeni dünya kebabı ali nazik kebapta olduğu gibi bir Gaziantep yemeğidir.

Loquat Recipes – Yeni Dünya Kebab

Yemeklerde meyve ve etin birlikteliğini seviyorsanız yeni dünya kebabına bayılacaksınız. Canımız acımıyor ama Orta Doğu'nun yanı sıra güney ve doğu Akdeniz ülkelerinin pek çok yemeğine konu olan tatlı-tuzlu kombinasyon gerçekten işimize yarıyor.

Yenidünya – Fırına mı Izgaraya mı?

Yeni Dünya Kebabı gerçek bir mevsimsel lezzettir ve kesinlikle emeğinize değer. İster fırında, bu tarifte yaptığımız gibi bir tabakta pişirebilir, isterseniz de şiş yapıp kuzu köfte ile yenidünyayı değiştirebilirsiniz. Bunlar barbeküde mükemmel olurdu.

Oven-baked yeni dünya kebab

Yenidünyanız yoksa endişelenmeyin. Bunun seni ertelemesine izin verme. Kayısı veya sert, olgun nektarin veya şeftali parçaları da işe yarayacaktır.

Yeni dünya kebabınızı pide, bulgur pilavı , yanında pilav ve çoban salatası gibi bir salata eşliğinde sunuyorsanız , bu tarif dört ila altı kişiye rahatlıkla yetecektir.

Ve eğer arkadaşlarınızı eğlendiriyorsanız, itiraf etmelisiniz ki, ona bu şekilde servis yapmak oldukça özel görünüyor. Gerçek bir masa parçası.

Making Yeni Dünya Kebab

Öncelikle kuzu kıymamızı hazırlamamız gerekiyor. Bu gerçekten hızlı ve kolaydır. Biz Yeni Dünya kebabımıza biraz daha güneydoğu Türk lezzetini sevdik, bu yüzden bir tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber ekliyoruz. Ve baharatın aynısı.

Baharat alamıyorsanız, küçük bir tutam tarçın kullanabilirsiniz - çok fazla değil, yoksa diğer tatları bastırır. Baharat, evde kendiniz karıştırabileceğiniz bir baharat karışımıdır.

Kuzu yoğurun

Şimdi sadece kuzu eti ve baharatları birlikte yoğurmak, böylece eşit bir lezzet karışımı elde etmek kalıyor. Yoğurma, etin küçük köfte haline getirilmesini de kolaylaştıracaktır.

Loquatlarınızı Hazırlayın

Şimdi yenidünyalarınızı yıkayıp hazırlama zamanı. Hala gövde üzerindeyse, gövdeden çıkarın ve yıkayın. Onları fırında pişirecekseniz, kabaca kaç taneye ihtiyacınız olacağını bilmek için tabağınıza yerleştirin.

Yenidünya meyvenizi yıkayın ve hazırlayın

Fırın tepsimiz yaklaşık 30 cm çapındadır. Bu fotoğraftaki yenidünyalar orta boy, bu yüzden 35 cm'ye ihtiyacımız vardı.

Yenidünyalarınızın büyüklüğü ve köftelerinizi ne kadar büyük yuvarlayacağınız, kaç tane meyveye ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir. Boşluğu ortada bırakıyoruz çünkü yenidünyalar etle doldurulduğunda dolacağını bildiğimiz için.

Kebabınızı Yapın

Yenidünyaları kestikten sonra içleri kararmaya başlıyor, o yüzden teker teker hazırlayıp yeni dünya kebabımızı yapmaya devam edeceğiz.

Bir yenidünya alıp uzunlamasına ikiye keseceğiz. Pürüzsüz, kaygan taşları çıkarın - birden dörde kadar herhangi bir sayı olabilir - ve ardından zarı çıkarın. Bu hızlı ve kolaydır.

Yenidünyalarınızı birer birer kesin ve yeni dünya kebabınızı yapın

Şimdi bir köfteyi yenidünya meyvesinin iki yarısı arasına oturacak büyüklükte yuvarlayacağız.

Kasenize koyun ve bir sonraki yenidünyaya geçin. Yarıya bölün, taşları ve zarı çıkarın, köfte yapın, iki yarının arasına koyun, birincinin yanına yerleştirin. Ve böylece, ve böylece, yemeğinizi doldurana kadar. Gördüğünüz gibi tabağımızın ortasında bıraktığımız boşluk dolmuştur.

Ekstraları Ekle

Fırın kabı doldurulduktan sonra, bir baş sarımsağı (ve dilerseniz daha fazlasını) alıyoruz, karanfilleri soyup yenidünyaların arasındaki boşluklara bırakıyoruz. Üstünü biraz uzun yeşil biber ve tatlı kırmızı biber şeritleri ile süsleyin. Ve artık neredeyse fırına hazırız…

Yeni Dünya Kebab – Ingredients & Method

Yine de öncelikle yeni dünya kebabımız için hayatı kolaylaştıran malzemeleri ve yöntemini yapalım.

Yeni Dünya Kebap - Kuzu Kıymalı Yenidünya Dolması

Yenidünyanın Türkçe sözcüklerinden biri de 'Yeni Dünya'dır. Gaziantep'te bu lezzetli kebabı yenidünya mevsiminde yaparlar. Masanız için gerçek bir merkez parçası.

 •  Kurs      Kebap, Ana
 •  Yerel mutfak     Türkçe
 •  Hazırlık zamanı      30 dakika
 •  Pişirme Süresi    30 dakika
 •  Toplam zaman    1  saat
 •  porsiyon     4
 •  kalori    360 kcal
 •  Yazar      Türkiye'nin Yaşamı İçin

İçindekiler

 • 20 yenidünya veya 35'e kadar (boyuta bağlı olarak) yıkanmış
 • 500 gr kuzu kıyılmış
 • 1 baş sarımsak karanfil ayrılmış ve soyulmuş
 • 1 adet kırmızı biber tohumları ayıklanmış ve şeritler halinde kesilmiş
 • 4 adet yeşil biber isteğe bağlı
 • 2 tatlı kaşığı nar ekşisi
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı baharat notalara bakınız
 • 1 tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber
 • mevsime göre tuz ve karabiber

Talimatlar

 1. Kuzu kıymanızın üzerine pul biber, baharat ve biraz tuz ve karabiber serpip yoğurun.
 2. Bir yenidünya alın, ortadan ikiye kesin ve taşları ve zarı çıkarın.
 3. Kuzudan küçük bir parça alın ve yenidünyanın iki yarısı arasına oturacak büyüklükte bir köfte yuvarlayın.
 4. Doldurulmuş yenidünyaların tümü fırın kabına sıkıca oturana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 5. Şimdi yenidünyalarınızın aralarına bir diş sarımsak atın ve yeni dünya kebabınızın üstünü kırmızı ve yeşil biberle süsleyin.
 6. Fırınınızı önceden 200 dereceye ısıtın.
 7. Yeni dünya kebabınızın üzerini zeytinyağı ile gezdirin ve fırınınızın üst rafında 10 dakika bekletin.
 8. Nar pekmezinizi 75 ml su ile karıştırın.
 9. 10 dakika sonra yeni dünya kebabınızı çıkarın ve fırını 180 dereceye düşürün.
 10. Doldurulmuş yenidünyaların üzerine nar ekşisini dökün ve orta raftaki fırına geri dönün.
 11. 20 dakika pişirin ve çıkarın.
 12. Hemen servis yapın.

notlar

 • Yeni dünya kebabı fırında pişince sofraların vazgeçilmezi oluyor. Dilerseniz bu kebabı şişte de yapabilirsiniz.
 • Köfteleri yenidünya yarımlarınızın arasında aynı şekilde sandviçleyin ve kırmızı ve yeşil biberle değiştirin.
 • Pişirirken üzerine nar ekşisi gezdirebilirsiniz.
 • Yenidünya meyvesi alamıyorsanız, kayısı veya şeftali ve nektarin parçaları gibi diğer meyvelerle deneyebilirsiniz.
 • Şerbetli sosunuz varsa nar ekşisini biraz sulayın.
 • Baharat, Türk dükkanlarından satın alınabilen ince öğütülmüş bir baharat karışımıdır. Yenibahar, kırmızı biber, kakule, tarçın, karanfil, kimyon ve karabiberden birkaçını karıştırarak kendiniz yapabilirsiniz.
 • Porsiyon başına kalori yaklaşık değerlerdir.

İşte biz yeni dünya kebabını yani yenidünya kebabını böyle yapıyoruz. Fethiye pazarında bu meyveyi gördüğümüz ilk isim 'Yeni dünya'ydı, bu yüzden bizim için doğal ev ismimiz onlar için.

Yeni dünya kebabı, fırından yeni çıktı

Her şeyin cıvıl cıvıl olması için önce 200 derecelik fırının üst rafına kebabımızı koyuyoruz. 180 derecelik fırının orta rafında 20 dakika sonra her şey yavaş yavaş pişiyor ve elinize nar ekşisi yaptığınız yapışkan bir sos ve kuzu eti yağı çıkıyor.

Kebabınızı hemen servis edin. Bunu en son yaptığımızda sıcacık pideler ve yanında baba ganoush ile servis etmiştik . Lezzetli! Yazdığımız pek çok başka yemekte olduğu gibi, kaçınılmaz - ve doğru - cümleyi ekleyeceğim. Bu bizim favori Türk tariflerimizden biri .

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski