Türk Yemekleri – Cumartesi Gecesi Tavuk Kanatları

Türk Yemekleri – Cumartesi Gecesi Tavuk Kanatları

Bu gönderi, gün ışığını görmek için uzun süredir sahne arkasında bekliyordu. Bunun arkasındaki fikir, mükemmel bir Cumartesi gecesi TV yemeği olduğu ve bu yüzden gönderiyi bir Cumartesi gecesi yapmak istedim. Fethiye'de cumartesi günleri dışında gelip geçti ve her hatırladığımızda asla cumartesi değildi. Pekala, bugün cumartesi! Cumartesi gecesi! Kanat'ı getirin!

Kanat, Türkiye'de popüler bir yemektir.

Bu blogu iki yıldır yazıyoruz, bu yüzden Türk mutfağının bu etli yemeği hakkında yazı yazmamızın bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı ; kanat. Kanat 'kanatlar' anlamına gelir (bu durumda tavuk kanadı).

Kanat hemen hemen her Pazar öğleden sonra Türk barbeküsünde boy gösterir – ve bunlardan çok var! – çünkü Türkiye halkı tavuk kanatlarını çok seviyor. Öyle ki, fırına tavuk almak için herhangi bir yere giderseniz, norm bütün bir tavuk değildir . Çoğu tavuğun kanatları eksiktir. Bir ipucu olarak, hepsini istiyorsanız, bir bütün (bütün) tavuk için alışveriş yapmalısınız . Bütün görünen bir sürü tavuk olacak ama üzerinde bütün demiyorsa tavuğunuz kanatları eksi olacak. Kanat o kadar popüler ki. Kömürde piliç bile genellikle kanatsızdır ve kanat ayrı satılır. Uyarılmıştın!

Kanat çiğ olarak çok iştah açıcı görünmeyebilir ama pişince…

Türkiye'ye ilk geldiğimizde çok tavuk göğüslüydüm ama çok geçmeden dışı çıtır içi sulu kanat keyfine dönüştüm.

Öyleyse, mükemmel Cumartesi gecesi yemeğine geçelim. Yeşilliklerin kalori sayısını veya sağlıklı yanını unutun; Cumartesi gecesi. Ve en azından, bu yemeğin sizin için birçok fast food lokantasının benzer tekliflerinden çok daha iyi olduğu gerçeğiyle kendinizi teselli edebilirsiniz.

  • 500 gr tavuk kanatlarını zeytinyağında, bir dilim limonun suyu, kırmızı biber, pul biber, tuz ve karabiber ile marine edin (Cumartesi gecesi olduğunu unutmayın. İsteğinize göre bolca tutam serpin). Birkaç saat marine edin. Aceleniz varsa, bunu hemen bir kaplama olarak kullanın. (Burada istediğiniz baharatı kullanın. Biz yine Antalya tavuk ovmamızı kullanıyoruz.)
  • Bir büyük patatesi (veya 2 orta boy patatesi) soyun ve kaba 2 cm'lik küpler halinde kesin.
  • Patatesleri, ara sıra ince limon dilimleri ve bir diş sarımsakla birlikte yapışmaz bir fırın tepsisine yayın.
  • Patateslerinizin üzerine kekik (kuru kekik veya kekik) serpin ve ardından tavuk kanatlarını üstüne yerleştirin.
  • Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 250 derecede 10 dakika pişirin. Tepsiye yapışmış olan patatesleri çıkarın ve gevşetin.
  • Tepsinizi tekrar fırına koyun, sıcaklığı 230 dereceye düşürün ve 20 dakika daha kızartın.

Fırın her şeyin çıtır çıtır ama nemli olduğunu belirten sinyaller verince televizyonu açın, kanalınızı seçin, kanepedeki minderleri dolgunlaştırın…

Mangaldan sonraki en güzel şey kanat – Cumartesi gecesi tavuk kanat

…ve kanat ve patatesleri iki tabak arasında paylaştırın. Olduğu gibi veya bir parça süzme yoğurt ile servis yapın . İsterseniz çatal bıçak da kullanabilirsiniz – ama neden bulaşık makinesi yaratıyorsunuz? Parmaklar ve başparmaklar yeterli olacaktır. Ekranı izleyin, yemeğinizi yiyin, biranızı yudumlayın. Cumartesi gecesi mutluluk!

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski