Türk Tarifleri: Ankara Kayseri Mantısını Evde Yeniden Yaratmak

Türk Tarifleri: Ankara Kayseri Mantısını Evde Yeniden Yaratmak

Mantı – tüm bu yaygaranın ne hakkında olduğunu merak etmek kolaydır. Onu ilk gördüğümüzde (ve adının ne olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yoktu) ilk kez Fethiye'ye taşındığımızdaydı ve komşumuz kapımızı çalıp bize içinde küçük bir parça dana kıyması ve üzerine kıymalı yufkadan oluşan bir kase küçük hamur paketleri sundu. doğal yoğurt. Hamur ve yoğurt? Hayır. Ne hakkında? Kaseye baktık, birbirimize baktık, komşumuza kibarca gülümsedik, kapıyı kapattık… her birine birer kaşık doldurduk ve işimiz bitti.

Bu on yıldan fazla bir süre önceydi ve bu süre zarfında yoğurt buzdolabımızın temel gıdası haline geldi. Klasik bir Türk yemeği olan mantı da favori yemeklerimizden biri haline geldi. Tat alma duyunuzun bu şekilde değişmesi garip. Elbette yoğurt ve küçük yufka kolileri birbirine çok yakışıyor. Neden olmasınlar?

Türk Tarifleri: Mantı – Hızlı Yol

Mantı genellikle mantı evinde ( mantı yapımı ve servisi konusunda uzmanlaşmış lokantalar) yenir ve insanlar en sevdikleri şey konusunda çok titizdir. Çünkü mantı damak zevkinize pek uymayan bir şekilde servis edilirse, gerçekten tadına varamazsınız. Bizim için çok yağlıysa veya çok fazla yoğurt varsa, bu hoş bir deneyim değil. Ama mantı tam istediğiniz gibi servis edildiğinde… işte o zaman foodie saadetine varırsınız.

Yöresel bir yufkacıdan kuru mantı alabilirsiniz.

Bugüne kadar en sevdiğimiz mantı deneyimimiz, geçen yıl Ankara'dayken ve Kızılay'da Kayseri Mantısı yediğimiz zamandı ve bu günlerde evde yaptığımızda çoğaltmaya çalıştığımız yemek bu. Ancak yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi mantımızı kuru ve hazır olarak satın alıyoruz. Yıllardır kullandığımız Fethiye Pazarı'ndaki aynı yufkacıdan alınıyor ve yapan hanım et katıyor . (Bazı süpermarket mantıları et reyonunda çok cimri olabiliyor.)

Tabii ki, kurutulmuş makarnada olduğu gibi, taze ve ev yapımı en iyisidir - ancak hızlı bir yemek için kurutulmuş iyidir. Kullandığımız yufkacı, mantısını 500 gr'lık poşetlerde satıyor ve bu da dört kişiye rahatlıkla hizmet verecek. Yarısını ikimiz için kullanıyoruz. İşte en sevdiğimiz Türk tariflerinden biri olan mantı (2 kişilik) nasıl hazırlıyoruz .

Biber ve sarımsak demlenmiş zeytinyağı

Lezzetlerin demlenmesini sevdiğimiz için öncelikle yoğurdumuzu ve zeytinyağımızı hazırlıyoruz.

 • Küçük bir kasede yaklaşık 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin.
 • 1 diş sarımsağı rendeleyin ve yağa ekleyin.
 • Biraz pul biber serpin ve her şeyi karıştırın. Yağınız pul biberden kırmızı bir renk almaya başlayacak.
 • Şimdi geniş bir tavada biraz su ısıtın ve kaynama noktasına gelince yaklaşık 250 gr mantı ekleyin.
 • Kurutulmuş mantıların yumuşaması ve yeniden sulanması biraz zaman alır, bu nedenle yaklaşık 15-18 dakika kaynatın (tat testi yaparak yumuşak olup olmadığını kontrol edin).
 • Mantı piştikten sonra bir kevgir içinde süzün ve bir kenarda bekletin.
 • Şimdi zeytinyağını, pul biberi ve sarımsağı bir tavada hafifçe ısıtın.

mantınızı kaplayın

 • Yağınız ısındıktan sonra altını kapatın ve mantıyı tavaya ekleyin.
 • Parçaları biber, yağ ve sarımsakla kaplamak için mantıyı hafifçe karıştırın. Bu sadece birkaç saniye sürer.
 • Ve şimdi servis zamanı…

Mantı servisimiz

Mantıyı iki kaseye paylaştırın ve üzerine doğal Türk yoğurdu gezdirin. Üzerine kuru nane ve sumak serpin ve hazırsınız.

Afiyet Olsun!

 • Ne kadar yoğurt ve zeytinyağı kullanacağınız kişisel zevkinize bağlıdır. Bazı insanlar bundan çok daha fazla yağ kullanır.
 • Biz her zaman satın süzme yoğurt (süzme yoğurt) ve bu mantı için çok kalın. Üç tepeleme tatlı kaşığı kullanıyoruz ve daha gevşek bir kıvam alana kadar sulıyoruz. Bir tutam tuz da ekliyoruz.
 • Yukarıdaki fotoğraf tamamen fotoğraf amaçlıdır. Çok fazla lezzeti sevdiğimiz için yemekten önce daha fazla nane, sumak ve pul biber eklendi. Ne kadar veya ne kadar az kullanmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski