Turkish Recipes: Kuzu Etli Nohut Yemeği

Turkish Recipes: Kuzu Etli Nohut Yemeği

eçen hafta Fethiye ve Türkiye'nin birçok yeri, sıcaklıkların eksi rakamlara düşmesine neden olan buz gibi rüzgarlarla soğuk bir cephenin altında kaldı. Bu Fethiye'de çok nadir görülen bir durum – üşüdük! Bunun gibi havalarda bunun için tek bir şey var ve o da kışı ısıtan rahat yiyeceklere çarpmaktır.

Neyse ki Türk mutfağı sadece yaz mezelerinden ibaret değil . Tencere yemekleri ve güveçler, içinizde sıcak ve sağlıklı bir şeyler aradığınız soğuk günler için birebir olan yahni ve güveçlerdir. Geçen hafta, Barry bize gülünç derecede baharatlı jalfrezi yapabilsin diye kendimize biraz kuzu ısmarlamaya karar verdik. Kuzu etinin sadece yarısını kullandık, kalanını da kuzu etli nohut yemeği yapmak için kullanmaya karar verdim .

A Turkish Recipe For Kuzu Etli Nohut Yemeği

Bu tarif, pilavla mı yoksa tek başına mı servis ettiğinize bağlı olarak 4-6 porsiyon yapar.

Kuzu ve nohut yahnimiz için basit malzemeler

Yapması gerçekten çok basit ve zevkinize göre otlar ve baharatlarla oynayabilirsiniz. Kuzu Etli Nohut Yemeğini böyle yapıyoruz.

  • Her şeyden önce, bir tavada bol miktarda tereyağı eritin (yaklaşık 2 tatlı kaşığı - bunun rahat yemek olduğunu söylemiştik).
  • 2 adet soğanı ortadan ikiye kesin ve yarım ay şeklinde doğrayın. Onları tereyağınıza ekleyin ve terlemeye başlayana kadar orta ateşte birkaç dakika karıştırın.
  • Şimdi küçük küpler halinde kesilmiş 250-300 gr yağsız kuzu budu ekleyin. Kuzu kızarana kadar karıştırarak pişirin.
  • Bir kırmızı ve bir yeşil biberi iri iri doğrayın ve tavaya ekleyin.

Her şeyi birkaç dakika daha karıştırdıktan sonra, meyve sularının geri kalanını ekleme zamanı geldi - zaten tereyağından ve kuzu etinden meyve suları almış olmalısın.

Güveç kaynatın

Artık bir teneke doğranmış domates veya 2 büyük doğranmış taze domates ve ardından bir bardak sıcak su ekleyebilirsiniz.

  • Kaynamaya getirin.
  • Güvecin kaynamasını beklerken tuz ve karabiberi ekleyin.
  • Bu şekilde bırakabilir veya daha fazla ot ve baharat ekleyebilirsiniz. Bir tutam defne yaprağı, bir tutam kekik, bir tutam tatlı kırmızı biber ve tabii ki pul biber ekliyoruz.
  • Güveç kaynayınca altını kapatın ve kuzu yumuşayana ve yumuşayana kadar yaklaşık 45 dakika pişirin.

Servis yapmadan önce yahninizi bekletin

40 dakika kadar sonra büyük bir kutu süzülmüş nohut ve bir tatlı kaşığı salça (domates püresi) ekleyin. Karıştırın ve ocaktan almadan önce 5 dakika daha kaynamaya bırakın ve birkaç dakika daha bekletin.

Ya kuzu etli nohutunuzu olduğu gibi servis edin (biz öyle yaptık) ya da kendinize daha küçük bir yardım yapın ve yanında Türk pilavı ile servis yapın . Her iki durumda da, kuzu etli nohut yemeği, kendinizi tamamen sıcak ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ertesi gün, güveçte bir sürü nohut kaldı ve kuzu yok. O gün pilavla servis ettiğimiz gündü. Bu şekilde servis edilen nohut ve pilav Türkiye'de çok yaygın bir yemektir - bir tavadan iki farklı yemek aldık.

  • Bu yemeği bir hevesle yaptık ve konserve nohut kullandık. Geleneksel olarak kuru nohut kullanılır. Kuru nohut kullanıyorsanız, bir gece suda bekletin ve ertesi gün yaklaşık 45 dakika (neredeyse yumuşayana kadar) kaynatın.
  • Pişirme süresinin bitiminden 20 dakika önce yahninize ekleyin ve yahni içinde yumuşamalarına izin verin.

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski