Tekirdağ Köftesi Recipe –Ünlü Yöresel Yemek

Tekirdağ Köftesi Recipe –Ünlü Yöresel Yemek

Tek bildiğimiz, artık Marmara Denizi'ne bakan bir Türk sahil kasabasında olduğumuz ve kasabanın adı Tekirdağ'dı . Bilgimiz orada sona erdi. Otobüsten indik ve pek de hoş olmayan bir sahil yoluna - çok sayıda köfte restoranının sıralandığı bir sahil yoluna - gittik.

Neden bu kadar çok köfte restoranı var? O zaman köfte denemekten başka çare yok. Ve yaptık. Ve şimdiye kadar tattığımız en iyi köfteydi!

Sonunda Fethiye'ye döndüğümüzde bir Türk arkadaşla Tekirdağ'daki köftecilerin sayısı ve köftenin ne kadar lezzetli olduğu hakkında sohbet ediyorduk.

“Eh, vardı Tekirdağ'da” diye yüzünde neredeyse karıştı bakışla dedi.

“Doğru…Peki Tekirdağ'ı bu kadar özel yapan ne?”

“Tekirdağ Köftesi! Tekirdağ'ın Türkiye'nin her yerinde köftesiyle ünlü olduğunu bilmiyor muydunuz?

Doğru. Türkiye'de yöresel yemekleriyle ünlü pek çok yer var. Görünüşe göre tesadüfen o yerlerden birine rastladık. Bir ipucumuz yoktu. Ancak, şanslıyız… ve kendinizi bu şekilde bulursanız, biraz denemek için durduğunuzdan emin olun. Bu bir zorunluluktur!

A Tekirdağ Köftesi Recipe

Tamam, bu tarif birkaç nedenden dolayı tam bir Tekirdağ köfte tarifi olmayacak:

 • Birincisi, Trakya Türkiye'sinin Tekirdağ'ında yaşıyorsanız ve biraz Tekirdağ köftesi seviyorsanız, köfte salonlarından birine gidiyorsunuz ve pişirmeyi ustaya (usta) bırakıyorsunuz.
 • Açıkçası, Tekirdağ'ın yoğundum çok geniş insan toplulukları ile bunların tarifleri paylaşmak düşkün değildir - iyi, onlar yaşatmak istediğim onların  yiyerek Tekirdağ köftesi tarifi onların onlar, salon yok?
 • İkinci sebep ise etin kalitesinden kaynaklanmaktadır. Trakya Türkiye'sindeki et, güneydeki Fethiye'deki etten farklı bir tada ve dokuya sahip olacak. Görünüşe göre Tekirdağ'ın daha soğuk, daha nemli iklimi mükemmel bir et üretiyor… ve bu da harika bir köfte yapıyor!

Tabii ki, yine burada Fethiye'de muhteşem bir Tekirdağ Köftesi yapabiliriz… Trakya Türkiye'sinde yapılan gerçekle aynı olmayacak.

Tekirdağ Köftesi mangalda sırasını bekliyor

Temel köfte tarifimizdeki belki de daha tanıdık dairesel şeklin aksine , Tekirdağ köfte sosis şeklinde yuvarlanır. Bunu, arkadaşlarımız olduğunda ve herkes, dokuyu tam olarak elde etmek için en iyi girişimimiz olduğu konusunda hemfikir olduğunda bunu barbeküler için yaparız.

Yani Tekirdağ'da olmayabiliriz ama yılmadık. Tekirdağ Köftesi yapalım.

Tekirdağ Köfte Ve Piyaz Tabağı

Mangal için mükemmel olan Tekirdağ Köftesi, çeşitli eşliklerle iyi gider.

 •  Kurs    Köfte
 •  Yerel mutfak    Türkçe
 •  Hazırlık zamanı     20 dakika
 •  Pişirme Süresi    15 dakika
 •  Toplam zaman    35 dakika
 •  porsiyon     4
 •  kalori      180 kcal
 •  Yazar       Türkiye'nin Yaşamı İçin

İçindekiler

 • 300 gr dana kıyma orta yağlı
 • ½ büyük soğan ince ayarda rendelenmiş
 • 1 avuç ince kıyılmış düz yaprak maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı ince irmik
 • 2 sachets baking soda or 2 tsp kabartma tozu
 • 1 tepeleme tatlı kaşığı koyu doğal yoğurt
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı pul biber isteğe bağlı
 • 1 tatlı kaşığı kuru kekik
 • 1 tutam tuz ve karabiber

Talimatlar

 1. Geniş bir kaseye kıymayı rendelenmiş soğanla birlikte ekleyin.
 2. Şimdi maydanoz, kimyon, pul biber, kekik, tuz ve karabiberi ekleyin.
 3. Ellerinizi oraya koyun ve yaklaşık 10 dakika yoğurun.
 4. Şimdi yoğurt, irmik ve kabartma tozunu ekleyin ve hepsini karıştırın.
 5. İyice karıştığından memnun olduğunuzda, golf topu büyüklüğünde küçük parçalar alın ve dikdörtgen şekiller oluşturun.
 6. Mümkünse, pişirmeden önce buzdolabında bir saat kadar soğumaya bırakın.
 7. Barbekü için, yarıya kadar çevirerek 10-15 dakika (köftenizin büyüklüğüne bağlı olarak) ızgara yapmadan önce ilk hararetli sıcaklığın soğumasını bekleyin.
 8. Izgara için orta-yüksek ısıda 10-15 dakika, yarıya kadar çevirerek ızgara yapın.

notlar

 1. Her bir Tekirdağ Köftesi'ni oldukça büyük yapıyoruz, böylece pişmeleri yaklaşık 15 dakika sürüyor.
 2. Karışımdan yaklaşık 16 köfte çıkıyor - tabii ki her bir köfteyi ne kadar büyük yaptığınıza bağlı.

Çok fazla ev yapımı köfte veya burger yapıyorsanız, bu Tekirdağ Köftesi tarifinde galeta unu veya çırpılmış yumurta kullanmadığımızı fark etmişsinizdir. Çünkü daha hafif bir doku arıyoruz, bu nedenle perspektif toz ve irmik etin rengini açmada mükemmel çalışıyor.

Süzme yoğurdunun eklenmesine gelince, bunu bize bir arkadaşımız anlatmıştı. Gerçekten pürüzsüz bir doku oluşturduğunu ve Türk kocası için böyle köfte hazırladığını söyledi - onu seviyor, bu yüzden kendimiz denemek zorunda kaldık. Biz kesin dönüşümleriz.

Ve neden az yağlı değil de orta yağlı kıyma kullandığımızı merak ediyorsanız; Eh, bir keresinde Türk arkadaşlarımızı bir barbekü için toplayana kadar hep az yağ kullandık.

Köftemizi yaptık, arkadaşımız onu barbeküye koydu ve hemen herkese Barry ve Julia'nın yanlış eti aldıklarını duyurdu! Orta yağlı, kaliteli köftenin yolu. Demek şimdi bunu satın alıyoruz – Türk barbekü uzmanlarıyla tartışmıyoruz!

Eating Your Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ Köftesi pişince ne ile servis edeceksiniz? Hmm, Türk pirinci iyi gider. Yazlık mangal mezelerimizden herhangi biri iyi gider… Ama daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz. Köfte (her çeşidinden) piyazla çok iyi gider . Bir tat hissi!

Antalya Usulu Piyaz - çift sarılı yumurta alırsanız ek bir bonus

Her yerde köfte ve piyaz yemeklerinin tadını çıkardık: Edirnekapı'da biraz kaybolduğumuzda , Eskişehir'de (çok) erken bir öğle yemeğine ihtiyacımız olduğunda ve tabii ki Antalya'da Topçu Kebap .

Neden evde de tadını çıkarmıyorsunuz?

Arkadaşlarımızı her zaman bunun mükemmel bir kombinasyon olduğuna ikna etmek istiyoruz, bu yüzden Tekirdağ Köftesi'mizi kendi Antalya Usulu Piyaz tarifimizle sunuyoruz . Mmm, iki favori yöresel tarifimiz tek tabakta bir arada.

A winning combo – Tekirdağ Köftesi served with Antalya Usulü Piyaz

Bize göre cennet bir tabak mangalda Tekirdağ köftesi ve yanında piyaz servis ediliyor. Daha önce hiç denemediyseniz, bir deneyin ve kendiniz görün - ve umarım, bizimle aynı fikirde olursunuz! Aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirmekten çekinmeyin.

Türkiye yöresel köfte yemekleriyle dolup taşıyor. Türkiye'nin doğusunda Doğubeyazıt Köfte ilginç bir yemektir. Köfte güvecini daha çok yapmak istiyorsanız klasik İzmir Köfte tarifimizi deneyin .

Tüm yemeklerimiz için , tam Türk tarifleri dizinimize tıklayın.

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski