Türk Tarifleri: Biber Dolması (Pirinçli Biber Dolması)

Türk Tarifleri: Biber Dolması (Pirinçli Biber Dolması)

Biber dolması ile ilk karşılaştığımızda birkaç günlüğüne Türk bir arkadaş ve ailesiyle kalıyorduk.

Günün erken saatlerinde, annem akşam yemeğini hazırlıyordu ve ocağa baktığımı ve cam kapaklı bir tava, arada sırada buharın tısladığını gördüğümü hatırlıyorum.

Tencerenin içinde sıkıca oturan, dik, yeşil dolmalık biberler vardı. Haşlanmış bütün biber? Bu benim düşüncemdi. Bu yemeği dört gözle beklemiyordum!

Oue dolma tarifi güzel oldu

Ancak biberler servis edildiğinde içi yoğun baharatlı pilavla ( dolma dolması anlamına gelir) fark ettik ve tabii ki Türkiye'de ne kadar uzun yaşarsak, özellikle bu pilavla birlikte sebze dolmasını o kadar iyi öğrendik. dolgu, Türk mutfağının bir özelliğidir .

Biz onları seviyoruz. Bir süreliğine değildi, ancak aslında kendiminkini yapmaya çalıştım.

A Recipe for Turkish Biber Dolması

Yemek için gelen arkadaşlarınız varsa bu tarif harika. Günün erken saatlerinde (hatta daha iyisi, bir gün önce) daha sonra açık büfenin bir parçası olarak soğuk servis edilmesini sağlayabilirsiniz ve misafirleriniz eve aç gitmesin diye doyar.

Pirinç Dolgusu:

Öncelikle pirinç dolgunuzu yapmalısınız. Bu karışım marketten aldığınız dolmalık dolmalık biberlerin (orta boy dolmalık biber) 9-10 tanesini doldurmaya yeter. Sadece 7 biberimiz vardı, bu yüzden biraz karışımımız kaldı.

 • 2 soğanı ince ince doğrayın
 • Bir tavaya küçük bir avuç dolmalık fıstık ekleyin ve hafifçe kızartın. (Yanmamasına dikkat edin)
 • Birkaç dakika sonra, bir ekleme cömert zeytinyağı ve doğranmış soğan glug. Soğan yumuşamaya başlayana kadar birkaç dakika karıştırın. Dilerseniz bu noktada küçük, soyulmuş ve doğranmış bir domates de ekleyebilirsiniz. Bu isteğe bağlıdır.
 • Şimdi 1 su bardağı pirinç, tuz ve karabiberi (biz acılı dolmayı sevdiğimiz için pul biber de ekledik) ekleyip kısık ateşte pilavın yanmamasına dikkat ederek birkaç dakika karıştıralım.
 • 1 su bardağı su ve bir tatlı kaşığı şeker ekleyin, kaynatın ve ocağın altını kısın, pirinçlerin suyunu çekene kadar pişirin.
 • Isıdan çıkarın. Pirinç tam olarak pişmeyecek ama daha sonra biberleri doldurduğunuzda buharlaşmaya devam edeceği için olmasını istemezsiniz.
 • Pirinç soğurken bir tutam kuru nane, tarçın ve yenibahar ekleyin. Cömert bir avuç kuş üzümü de serpin. Bunun yerine bazı tarihler kullandık ve iyi çalıştı. Hepsini karıştırın (yukarıdaki fotoğraftaki gibi bir kenarda soğumaya bırakın)

Biber Dolması Yapılışı

Bunun için düşünmeniz gereken en önemli şey tavanızdır . Biberlerinizi derin bir tavada bekleterek önce bir deneme yapın. Sıkıca oturması gerekiyor ve tavanın üstünden dışarı çıkmamalılar.

Biberlerinizi doldurun ve tavaya dik olarak yerleştirin.

 • Tavaya kaç tane biber sığacağını öğrendikten sonra, onları çıkarın, üst kısımlarını kesin ve tohumları çıkarın.
 • Pirinci dibe itmek için bir çay kaşığı kullanarak biberleri pirinç karışımıyla doldurun. Onları çok sıkı doldurmayın.
 • Doldurulmuş biberleri kapakları açık şekilde dikkatlice tavaya geri koyun. Bazı insanlar biberlerini süslemek için domatesin üstünü kullanır - estetik açıdan daha hoş - ama biber kapaklarını sadece ikimiz için kullanmaktan mutluyduk.
 • Şimdi tavaya ılık su dökün (biberlerin içine girmemesine dikkat ederek), su biberlerin yaklaşık üçte biri kadar olana kadar.
 • Kaynatın, altını kısın, kapağını kapatın ve biberleriniz yumuşayıncaya kadar 20-30 dakika kadar buharda bekletin.
 • Tavadan çıkarın ve soğumaya bırakın.

Biber dolması is best served cold

Biber dolması soğuk servis edilir. Yanında nane ve pul biber serpilmiş süzme yoğurt ile beğeniyoruz.

Biber dolması Türk zeytinyağlı yemeklerini oluşturan birçok yemekten biridir ve zeytinyağlı biber dolması olarak da bilinir, bu yüzden bunu yaparken zeytinyağı kullanmaktan çekinmeyin (bazı tarifler önermektedir). yarım bardağa kadar!). Bu yemeği gerçekten yapıyor.

Bu zeytinyağlı yemeğin sesini beğendiyseniz, neden barbunya pilaki (zeytinyağlı borlotti fasulyesi) tarifimizi denemiyorsunuz? Bu, barbunya fasulyesinin Fethiye pazarında bol olduğu bir yaz sonu favorimiz .

Afiyet Olsun!

AYRICA KONTROL EDİN

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski