Hamsili Pilav – Taze Hamsi Kaplı Fırında Pilavın Karadeniz Tarifi

Hamsili Pilav – Taze Hamsi Kaplı Fırında Pilavın Karadeniz Tarifi

Hamsi mevsimi! Bu blogu çok okuyanlarınız, bunun yılın en sevdiğimiz zamanlarından biri olduğunun tamamen farkında olacaklar. Tüm o küçük hamsiler, Karadeniz'in buz gibi akıntıları arasında ve İstanbul Boğazı boyunca yüzüyor.

Türkiye'nin Karadeniz bölgelerinde hamsi neredeyse ibadet ediliyor ve buralardaki bazı hamsi foodie kreasyonlarının yaratıcılığı - şimdi bile, burada yaşadığımız onca yıldan sonra, hala mutfağa efervesan bir şekilde vurmamızı sağlayan yenilikler ve klasik yemekler görüyoruz. heves.

Hamsi ile en son muhabbetimiz bu geleneksel Türk hamsili pilav tarifiydi (taze hamsi ve pirinç).

Taze uskumru ve sardalya gibi yağlı balıkların kendine özgü lezzetlerini seviyorsanız ve cıvıl cıvıl bir pilavı seviyorsanız, hamsili pilav favoriniz olacak!

Fethiye'deki her zamanki balıkçı tezgahımızda hamsi için kış alışverişi

Yılın bu zamanında Fethiye Balık Pazarı tezgahları - ve Türkiye'nin dört bir yanındaki diğer balık pazarları - parıldayan gümüş hamsi (taze hamsi) ile dolup taşar.

 İstanbul'da Karaköy Balık Pazarı'nda gördüğümüz gibi, sık sık kızartırız ve en sevdiğimiz sokak yemeklerini yeniden yaşarız; taze salata ve hamsi ile doldurulmuş huysuz ekmek. Ve bundan arta kalanlar, sorun değil - hamsili balık köftesi her zaman tatmin edicidir!

Oven Baked Hamsili Pilav

Ama Türkiye'de yaşadığımız süre boyunca hep hamsili pilav yapmak istemişizdir; taze hamsi kaplı, kokulu pirinçten yapılan geleneksel bir Karadeniz Türk yemeği.

Fotoğraflarda her zaman çok lezzetli ve çekici görünüyordu - ve etkileyici. Ama aynı zamanda her zaman zaman alabilecek bir yemek gibi göründü - belki de yanlış gidebilir. Balıkları kızgın yağa atmadan önce mısır unuyla savurmak her zaman galip gelirdi. Hem kolay yaşam hem de lezzetli.

Ancak taze hamsi mevsimi, deneme yapabilmek için yeterince uzun. Geçenlerde Ghillie Başan'ın büyüleyici yemek kitabı 'Safran & Sumac'a göz attıktan sonra hafızam bir kez daha canlandı.

Kubbe şeklindeki pişmiş hamsilerinin tam sayfa fotoğrafı bizi harekete geçirdi. Hamsi için balık pazarına. Sonunda dalma ve hamsili pilav yapma zamanı!

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Bu tarifte benim için bir ilk olan hamsilerinizi fileto haline getirmenin yanı sıra, bir diğer küçük endişe de hamsili pilav tabağınızı hiç bozulmadan sunmak! Korku buydu. Ancak, göreceğiniz gibi korkuya gerek yok! Hamsilerimizi fileto yapıp içi için pilavımızı yapalım.

Hamsilerin filetosu korkutulduğu kadar zor olmadı

Fethiye'de düzenli bir balıkçımız var, kışın ondan hamsi aldığımızda o da bizim için temizliyor. Bu, başın ve iç organların çıkarılmasını gerektirir. Yani şimdi geriye hamsilerin ana gövdesi ve omurgası kaldı. Hamsili pilav için balığın kelebeğinin uçması için omurgayı çıkarmamız gerekiyor.

Hamsilerinizi Fileto Yapın

Hamsilerinizi fileto yapmak, ritmi yakaladığınızda kolay ve hızlıdır. Her balığın üst ucunda, omurgayı parmağınızla başparmağınız arasına alın ve kuyruğa doğru hızlıca aşağı doğru çekin. Kolayca çıkar ve balık sizin için doğal olarak kelebeklenir.

(Ellerinizin hamsi kokmasını istemiyorsanız hijyen eldiveni tercih edebilirsiniz.)

Pilavınızı Hazırlayın

Hamsili pilavınızın pilav kısmı da oldukça basittir. Klasik Türk pilavı şehriyeli pilavı yapmakla aynı işlem ; sadece bazı farklı malzemelerle.

Ghillie Başan'ın 'Kubbede Hamsi ve Pilav' tarifinin yanı sıra online hamsili pilav tariflerine de göz attık ve kendi damak zevkimize güvenerek bir iki değişiklik yaptık.

Bu nedenle hamsili pilav tarifimizin pirinç kısmında soğan, çam fıstığı, kuru üzüm, yenibahar, nane, taze dereotu ve  bolca  taze limon suyu bulunur. Limon miktarı bizim tarifimiz ile diğerleri arasındaki farktır.

Bazı insanlar kuru üzümü dışarıda bırakır, ancak tarçın ve şeker ekleyerek tatlı yoldan gitmeyi sever. Yine de, limonun pirinç ve balığa karşı narenciye aromasını seveceğimizi biliyorduk.

Hamsili Pilavı Yapma Zamanı

Ve bu eğlenceli kısım; hamsili pilavınızı yapmaya başladığınız kısım.

Tek tek kaseleri veya bir büyük kaseyi merkez parçası olarak kullanabilirsiniz.

Eskiden hamsili pilavı sadece sofranın en büyük parçası olarak görürdük ve eğer eğleniyor olsaydık kesinlikle yapardık. Ancak evimizde sadece ikimiz olduğu ve öğle yemeği olarak yapıldığı için iki ayrı yemek yapmaya karar verdik.

Bu bizim en sevdiğimiz Instagram hesaplarından biri olan Trabzon Yemekleri Çoğrafya Kültür'de gördüğümüz bir fikirdi . Bu adamlar, bir tanesi hamsili pilav olmak üzere, geleneksel Trabzon ve Karadeniz yemeklerini sergiliyorlar.

Kaplamalar Aşağıya Bakıyor

Tek yapacağımız (fırına dayanıklı) tercih ettiğimiz kasemizi yağlayıp hamsi filetolarımızı çıkarmak. Gümüş kabuğu kaseye değecek şekilde, kasenin tabanını bir kat hamsi filetosu ile hizalamaya başlayın. Yuvarlak bir kase kullanıyorsanız, sunduğunuz zaman hamsili pilavınızın güzel görünmesi için içinize dairesel bir desende koyabilirsiniz.

Tabanı kapladıktan sonra, kasenizin kenarlarını tekrar gümüş kaplamalar kaseye karşı ve eti içeriye bakacak şekilde hizalayın. Boşluk kalmayıncaya kadar devam edin.

Pirinç Pilavınızı Ekleyin

Pilav iç harcınızı hamsi kabına ekleyin.

Şimdi yapacağımız tek şey, pişirdiğimiz pilav iç harcımıza hafifçe kaşıklayıp kasenin kenarına gelene kadar devam etmek. Hamsili pilavınızı hazırlarken üstte hamsi filetosu çıkıyorsa merak etmeyin. Gördüğünüz gibi, bizim durumumuzda olan buydu. Sorun yok.

Pirincinizi Hamsi İle Kaplayın

Sorun değil çünkü şimdi pirincimizi tamamen hamsi ile kaplayacağız. Öncelikle filetolarınız dışarı taşmışsa hepsini pilavınızın ortasına doğru katlayın.

Hamsi filetolarını ortaya doğru katlayın.

Hamsilerle çalışmak gerçekten çok kolay ve iyi huylular. Kasenizi kaplarken kaymayacaklar ve hafifçe bastırarak katladığınızda yerlerinde kalacaklar.

Şimdi tek yapmamız gereken pirincin üst kısmını kapatmak. Yine, hamsili pilavı büyük bir merkez olarak yapıyorsanız, filetolarınızı nasıl konumlandırdığınız konusunda yaratıcı olabilirsiniz.

Hepsi fırına girmeye hazır

Bireysel kaselerimizle yaratıcılık için fazla yer yok, bu yüzden kalan pirincin üzerine birkaç fileto yerleştirmek yeterliydi. Ve hamsili pilavımız fırında pişmeye hazır.

Hamsili Pilav - Taze Hamsi Kaplı Fırında Pilavın Karadeniz Tarifi

Karadeniz Hamsili Pilavı hem lezzetli hem sağlıklı. Taze hamsi mevsimini kutlamak için harika bir kış yemeği.

 •   Kurs     Ana
 •  Yerel mutfak      Türkçe
 •  Hazırlık zamanı     1 saat
 •  Pişirme Süresi     20 dakika
 •  Toplam zaman    1 saat 20 dakika
 •  porsiyon     4
 •  kalori    290 kalori
 •  Yazar    Türkiye'nin Yaşamı İçin

İçindekiler

Hamsi için

 • 500 gr taze hamsi temizlenmiş ve filetolanmış
 • kasenizi yağlamak için tereyağı
 • Pilav için
 • 1 su bardağı uzun taneli pirinç standart bir kahve/çay bardağı kullanıyoruz
 • 1 soğan soyulmuş ve ince doğranmış
 • ½ demet ince kıyılmış taze dereotu
 • 1 avuç kuş üzümü veya kuru üzüm
 • 2 yemek kaşığı çam fıstığı
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 2 büyük taze limon kabuğu ve suyu
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar
 • baharat için tuz ve karabiber
 • 1 yemek kaşığı tereyağı pişirmek için

Talimatlar

Pilav Dolgusu İçin

 1. Öncelikle tereyağınızı orta ateşte bir tencerede eritin ve soğanı ekleyin.
 2. Soğanınız yumuşamaya başlayana kadar karıştırın.
 3. Şimdi çam fıstıklarınızı ekleyin ve altın rengi alana kadar karıştırın.
 4. Şimdi pirincinizi ekleyin ve 2-3 dakika karıştırın.
 5. Limon kabuğu, kuş üzümü, yenibahar, nane, tuz ve karabiberi ekleyin.
 6. Pirinciniz için kullandığınız ölçü ile aynı büyüklükteki bardağı kullanarak 1½ su bardağı sıcak su ekleyin, yüksek ısıya getirin ve pirinç karışımınızı kaynatın.
 7. Kapağını kapatıp 8 dakika suyunu çekene kadar pişirin.
 8. Ateşten alın ve 10 dakika buharda bırakın.
 9. 10 dakika sonra kapağı çıkarın ve pirinci kabartın.
 10. Limon suyunuzu ve dereotu ekleyip karıştırın.

For The Hamsili Pilav

 1. Fırınınızı 180° (fanlı fırın için 150°) önceden ısıtın.
 2. Pilavınız buharda pişerken fırına dayanıklı bir kaba alın ve tabanını ve kenarlarını tereyağı ile bolca yağlayın.
 3. Şimdi tabanını ve kenarlarını, 1 kat hamsi filetosu ile deri tarafı aşağı gelecek şekilde kaseye doğru örtün. Yuvarlak veya kubbe şeklinde bir kase kullanıyorsanız, dilerseniz hamsilerinizi dairesel desenlerde katlayabilirsiniz.
 4. Hiç boşluk kalmayana kadar hamsi filetolarını yerleştirmeye devam edin.
 5. Pilavınızı biraz karıştırarak hamsi kabuğunuzun içine yerleştirmeye başlayın.
 6. Kasenizin tepesine ulaştığınızda, dışarı çıkan hamsi filetolarınız varsa, hepsini içe doğru ortaya doğru katlayın.
 7. Şimdi pirincinizin üstünü de hamsi ile kaplayın, böylece pilavınız tamamen kaplanacak.
 8. Hamsili pilavınızın üzerine biraz zeytinyağı gezdirin ve fırına verin.
 9. 20-25 dakika sonra hamsili pilavınızı fırından çıkarın ve servis yapın.
 10. Sığ bir fırın kabı kullandıysanız, doğrudan tabaktan bir turta yapar gibi dilimler halinde servis yapabilirsiniz.
 11. Hamsili pilavınızı başucu olarak sunmak istiyorsanız, hamsili pilavınızın üzerine ters çevrilmiş bir servis tabağı koyun. Bir elinizle tabağın üstüne diğer elinizle fırın kabınızın altına çevirerek hamsili pilavınız servis tabağınıza ters gelecek şekilde çevirin.
 12. Yemeğin etrafına hafifçe vurun ve ardından hamsili pilavınızı ortaya çıkarmak için dikkatlice çıkarın.
 13. Taze limon dilimleri ve dereotu dallarıyla süsleyin.

Notlar

 1. Tüm tariflerimizde olduğu gibi, kaloriler de genel bir rehber niteliğindedir.
 2. Türkiye'de iseniz baldo pirinç bu yemek için uygun bir pilavdır. Bir değişiklik için yasemin pirinci kullandık ve bu da işe yaradı.
 3. Hamsili pilavın pişme süresi fırın aşamasıdır. Pilavınızın pişme süresi, hazırlık süresinin bir parçasıdır.
 4. Hamsili pilavınızı tek tabak kullanıyorsanız, porsiyon büyüklüğüne göre üç ila dört kişilik olacaktır.

Hamsili Pilavınızı Nasıl Sunarsınız?

180 derecelik fırında yaklaşık 25 dakika pişen hamsili pilavınız artık servise geldi.

Pişirdiğiniz kasede mi bırakacaksınız yoksa etkileyip servis tabağına mı dökeceksiniz? Etkileyecek kimsemiz yoktu, bu yüzden her şeyin çökmesi önemli değildi.

Fırından yeni çıkmış Hamsili Pilav

Kullandığınız kasenin şekline göre hamsili pilavınız fırından çıkınca böyle görünecektir. Ve tabii ki fırın kabınız çok sıcak olacak.

Sığ bir tabak kullanırsanız, hamsili pilavınızı dilimleyip turta gibi servis edebilirsiniz. Ama bizim gibi derin bir tabak kullandıysanız, başlayalım. Cesur olalım ve hamsi ve pirinç ekmeğimizi olması gerektiği gibi sunalım.

Hamsili pilavınızı çıkarın ki bozulmamış olsun

İşte buyur. Bir porsiyon hamsili pilav. Kasenizden çıkarmak için hamsili pilavınızın üzerine düz bir tabak koyun ve ters çevirerek pişmesi sağlanır.

Tabağınızın kenarlarına ve üst kısmına hafifçe vurun ve servis tabağında pişmiş hamsili pilavınızı ortaya çıkarmak için yavaşça kaldırın. Dereotu ve bol taze limon ile servis yapın. Ve şimdi çatalınızı alıp dalabilirsiniz…

Afiyet Olsun!

Hamsili Pilav – Afternotes

 • Hamsili pilav için miktarlarımız iki ayrı fırın kabını doldurdu ve biraz da arta kalanımız vardı. Oval şekilli kaselerimiz, en uzun noktalarında yaklaşık 2 inç derinliğinde ve 4,5 inç genişliğindedir. Bu bize iki büyük porsiyon verdi.
 • Artan pilavınız varsa, ızgara etlerle soğuk servis edildiğinde lezzetlidir, bu yüzden boşa gitmesine gerek yoktur. Herhangi bir arta kalan hamsi mısır unu ile kaplanabilir ve az yağda kızartılabilir.
 • Aşırı güçlü bulduğumuz için dereotu kullanımımızda genellikle çok dikkatliyiz. Ancak hamsili pilavın güçlü pirinç ve hamsi aromaları dereotu idare eder ve lezzetli bir kombinasyon oluşturur.
 • Bu hamsili pilav tarifini Et ve Deniz Mahsulleri bölümümüzde bulabilirsiniz . Tabii ki, aynı zamanda tam bir Türk tarifleri koleksiyonumuzun listelendiği sayfamızda da yer alıyor .
 • Bu tarif Ghillie Başan'ın fantastik 'Safran & Sumak' yemek kitabından damak zevkimize uyarlandı .

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski