Bulgurlu Çiriş Otu Yemeği

Bulgurlu Çiriş Otu Yemeği

Yenilebilir yabani bitkilerle yemek pişirmenin gerçekten tatmin edici bir yanı var - yolun kenarında, çayırda, ormanda veya dağlarda yeni filizlenen bir şeyi yeme bilgisi. Onu kimse dikmedi veya ekmedi; tohum oraya geldi ve büyümeye başladıkça yenilebilir bir yabani yiyecek doğar.

Eşyalarınızı biliyorsanız ve yenilebilir yabani otlar ve yabani bitkiler hakkında iyi bir bilgiye sahipseniz, elbette kendinizi yiyecek aramadan çıkarabilir ve kendinize küçük bir ziyafet çekebilirsiniz.

Pek çok Türk arkadaşımız bunu yapıyor ( yabani turp yaprağı salatamız böyle ortaya çıktı) ve bazen bize ganimetlerinden bir miktar sunuyorlar.

Ve sonra biz varız; yerel insanların bizim için yiyecek arama yapmasına izin vermekten çok mutluyuz. Yenilebilir yabani bitkilerimizi Fethiye pazarı gibi yerlerden satın alıyoruz  çünkü bu insanların bu konularda bizden çok daha fazlasını bildiğini varsayarak çalışmayı seviyoruz!

AYRICA DENEMEK:- Semizotu ve Domates Salatası Tarifi – Yaz Renginde Lezzetli Bir Kase

Yenilebilir Yabani Bitkiler Tarifleri – Çiriş Mevsimi

Çiriş Otu for sale at Çalış Market

Çiriş otu ile ilgili her şeyi daha önce anlattık  , burada kendimizi tekrarlamayacağız ama geçen yıl bir şef arkadaşla onlardan bahsettiğimizde artık çok geçti ve çok kısa çiriş sezonu kapanmıştı. bitti…ve çiriş tariflerini denemek için sabırla bekledik.

Fethiye çevresindeki yaylada (tepeler ve sarkan vadiler) kışın ne kadar ılıman veya sert geçtiğine bağlı olarak, çiriş mevsimi, karların erimeye başladığı Mart veya Nisan aylarıdır.

Eh, karın eridiğini kendi gözlerimizle görebiliyoruz… Bu nedenle, geçen Pazar Çalış pazarında , onlarla yemek pişirmeye ve küçük Türk yemeklerinden oluşan portföyümüze eklemeye kararlı bu yenilebilir yabani bitkiler için gözlerimizi dört açtık . Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi - bazılarını tespit ettik!

Bulgur Buğdaylı Çiriş Otu Tarifi

Türkçe adını verelim, olur mu? Bulgurlu Çiriş Otu Yemeği. Çünkü iş yenilebilir yabani bitki tariflerine gelince, biz İngilizler bu sürgünleri yemek konusunda pek sıcak değiliz - ama Türkiye'de bolca tarifler var.

Ve öyle olmalı. Bu gerçekten lezzetli bir malzeme ve aynı zamanda sizin için de iyi.

Bulgurla pişirilmiş bir porsiyon çiriş

Bulgur buğdayı kullanan bir tarifle başladık, çünkü bu aynı zamanda çok kullanılan bir Türk malzemesi ve aynı zamanda sağlıklı bir seçenek. Domates bulgur pilavı çanak belki de en ünlü biridir - ama bulgur buğday da sık sık böyle vejetaryen yemekleri doldurmak için kullanılır.

Artık bu yenilebilir yabani bitkileri de ele geçirdik, bulgurlu çiriş otu yemeği yapalım.

AYRICA DENEMEK:- Fırında Patates ve Kabak Börekleri – Klasik Türk Tarifimiz

Çiriş Otu With Bulgur Wheat

Bulgurlu çiriş otu öğle yemeği, sağlıklı bir garnitür yapan bir Türk yenilebilir yabani bitki tarifidir. Tavuk ve köfte gibi ızgara etlere çok yakışıyor.

 1.  Kurs    Garnitür
 2.  Yerel mutfak   Türk
 3.  Hazırlık zamanı    10 dakika
 4.  Pişirme Süresi    20 dakika
 5.  Toplam zaman   30 dakika
 6.  porsiyon   4
 7.  kalori   200 kcal
 8.  Yazar   Türkiye'nin Yaşamı İçin

İçindekiler

 • ½ kilo çiriş otu yıkanmış ve yaklaşık 3 cm uzunluğunda doğranmış
 • 1 avuç iri bulgur
 • 1 orta boy soğan soyulmuş ve doğranmış
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • mevsimine göre tuz ve karabiber

Talimatlar

 1. Derin bir tencerede zeytinyağını hafifçe ısıtıp soğanlarınızı ekleyin.
 2. Soğanlar terlemeye başlayana kadar karıştırın ve bulgur buğdayınızı ekleyin.
 3. Bulgurunuzun yumuşayıp tavaya yapışmaması için kısık ateşte yaklaşık 5 dakika karıştırmaya devam edin.
 4. Şimdi salçanızı (domates salçası) ve bir tutam tuz ve karabiberi karıştırın.
 5. Hemen çiriş otu ve 2-3 su bardağı sıcak suyu ekleyin.
 6. Hepsini karıştırın, kaynatın ve ardından tavanızın üzerine bir kapak koyun ve ısıyı azaltın.
 7. Bulgurunuz pişene kadar 10-15 dakika pişirin.
 8. Ocaktan alıp ılık veya oda sıcaklığında servis yapın.

Notlar

 1. Açıkçası herkes çiriş otu'na erişemez. Yine de bu yemeği yapmak istiyorsanız, bu yenilebilir yabani bitkileri, yapraklı pırasa veya taze soğanın yeşil sürgünleri ile değiştirebilirsiniz.
 2. Bulgurlu çiriş otu öğle yemeği, üzerine biraz doğal yoğurt gezdirilerek çok lezzetlidir.
 3. Porsiyon başına kalori yaklaşık değerlerdir.

Bulgurlu çiriş otu yemeğini böyle yaparız; ilk çiris tarifimiz ve ikinci yenilebilir yabani bitki tarifimiz. Seçkin Restaurant gibi lokantalarda bulabileceğiniz sağlıklı yiyecekler bunlar . Ve bunun gibi yerlerde ne yaptıklarını biliyorsun, değil mi… üstüne bir sürü doğal Türk yoğurdu gezdiriyorsun. Lezzetli!

Bunun üzerine biraz doğal yoğurt gezdirin ve hayalinizdeki lokanta yemeğine kavuşun

Yemeğinizin oda sıcaklığına gelmesine izin verin ve üzerine doğal yoğurt gezdirin. Ardından her şeyi olduğu gibi yiyebilir ya da ızgara tavuk ya da barbekü köfte yapabilir ve bulgurlu çiriş otu öğle yemeğinizi garnitür olarak kullanabilirsiniz.

Elinize çiriş bulamayınca, hiç korkmayın, bu yenilebilir yabani bitki tarifini evde nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız, alternatifler var.

AYRICA DENEMEK:-  Kavun Mevsimi - Ferahlatıcı Kavun Salatası (Kavun Salatası) ile Kendinizi Şımartmanın Zaman

Benzer bir tat ve doku, pırasaların tepesindeki yeşil 'yapraklı' kısımdır. Taze soğanın yeşil saplarını da kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun!

Ayrıca ziyaret edin: -

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski