Çıtır-Kızarmış Morel Mantarı Tarifi

Çıtır-Kızarmış Morel Mantarı Tarifi

Hiç gerçekten pahalı ve nadir bir yiyecek denediniz ve sonra tüm bu yaygaranın neyle ilgili olduğunu merak ettiniz mi? Bir yemek gerçekten bu kadar iyi olabilir mi? Morel mantarından bahsediyoruz!

Bu yılki Üzümlü Mantar Festivali'nden sonra morel mantarını çok merak ettik; İngiltere'de çok pahalı ama Türkiye'de oldukça uygun fiyatlı mevsimlik bir yemek – bir ikram olarak.

Dün Fethiye pazarından 200 gramı 10 liraya aldık çünkü deneme zamanımızın geldiğine karar verdik.

Muhtemelen her yerinden - Bunları morel mantarı Türk toprak koparıldı olarak bu, bir Türk tarifi, ama sanmıyorum Üzümlü alanında - ve morel mantarı kadar özel olduğu için, biz sadece size göstermek için bu tarifi yayınlamak gerekeni Öğle yemeği için onlarla yapmaya karar verdik.

AYRICA DENEMEK:- Nohut Salatası – Türk Summery Goodness

Hiçbirimiz kuzu göbeği mantarı (morel mantarı) örnekleme zevkini yaşamamıştık, bu yüzden gerçekten merak ettik ve oldukça heyecanlandık.

Morel mantarları güneşte kurur

Onları ilk denediğimizde, tarifi gerçekten basit tutmak istedik, böylece (umarım) morel mantarını ne olduğu için takdir edebilir ve tüm yaygaraların ne hakkında olduğunu görebilirdik.

Biraz araştırma ve genel fikir birliği, morellerin en iyi gevrek bir kaplamada ve kızartılmış olarak tadını çıkardığı görünüyor. İşte biz de bunu yaptık – kendi eklemelerimizden birkaçıyla.

Yumurta Kaplı Morel Mantarı

AYRICA DENEMEK:- Domates Soslu Patlıcan Biber Kızartması

Kızarmış Kuzu Göbeği Mantarı (Crispy-fried Morel Mushrooms)

  • Mantarları boylamasına ortadan ikiye kesin ( Üzümlü Mantar Festivali'nde mangalda bu şekilde pişerken görmüştük ) ve fazla kirleri yıkayın. (Ardından birkaç dakika kurumaları için dışarı çıkarıyoruz.)
  • Mantarlar kururken bir kapta iki yumurtayı çırpın, bir tabağa biraz un eleyin ve bir kenarda bırakın. Una bir tutam tuz ve karabiber de ekledik.
  • Mantarlar kuruduktan sonra bir tavada bir parça tereyağını eritin.
  • Bu bizim ekstra isteğe bağlı parçamız. Tavaya bir diş sarımsağı rendeleyin ve ince kıyılmış biberi ekleyin.

Morel mantarları çıtır çıtır olana kadar kızartılır.

  • Mantarları önce yumurtayla, sonra unla kaplayın ve tavaya ekleyin. (Gördüğümüz her tarifte su bisküvisi veya galeta unu kullanalım diyor ama bizde ikisi de yoktu, o yüzden un yerine geçti.)

Görünüşe göre, morel mantarları, çiğ olduklarında toksin içerdikleri için iyi pişirilmelidir. Kaplamamız çıtır çıtır olana kadar onları yaklaşık on dakika kızarttık.

Sadece morel mantarı. Başka hiçbir şey.

Sonra onları bir tabakta servis ettik. Salata yok, başka eşlik yok - sadece bir tabak çıtır çıtır morel mantarı.

Ve bizim 10 liramızın her kuruşuna değdi.

AYRICA DENEMEK:- Cacık Tarifi – Yoğurt & Salatalık Dip

Onları hiç denemediyseniz ve uygun bir piyasa fiyatına erişiminiz varsa, onlara bir şans verin. Çintar mantarının güzel olduğunu düşündük ama kuzu göbeği artık yeni favori mantarımız oldu. Biz dönüştürüyoruz!

Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski