Tarhana Çorbası – Türk Tariflerinin Son Noktası?

Tarhana Çorbası – Türk Tariflerinin Son Noktası?

 Pek çok Türk, belki de Türkiye'nin en iyi bilinen çorbasını ilk kez tatmadan önce, Türkiye'de on yıldan fazla bir süre yaşamayı başardığımıza şaşıracak; Tarhana Çorbası. Sonunda tarhana çorbası yaptığımızda bunu Facebook profilime ve Twitter'a koydum.

Bir cevap, "Hayır, hayır," oldu. İnsanlar daha önce hiç denemediğimize inanamadı. Daha önce hiç denemediğimize inanamadık. İşte buradaydık; Türk yemekleriyle ilgili iki meraklı - ve biz hiç bu meşhur ve çok sevilen tarhana çorbasını bulamamıştık.

Bu yüzden olası sebeplerden bazılarını düşündük. 2010 yılında Fethiye çevresindeki restoran ve lokantalarda bulabileceğiniz 6 Türk çorbasının bir listesini yaptık . Tarhana çorbası lokantalarda bulamadığınız için bu listeye girmiyor. Bu bir sebep.

Tarhana Neyden Yapılır?

Ve belki bir başka sebep de bu çorbanın evde yapılıp yenen bir çorba olmasıdır. Rahatlatıcı, kışlık bir aile elyafıdır.

Ebeveynlerin, üniversitede ya da evden uzakta çalışan çocuklarına yaptıkları ve gönderdikleri şey, sadece yavrularının ara sıra en azından sağlıklı bir yemek yediklerinden emin olabilmeleri için. Çünkü, rehidrate olmadan önce tarhana çorbası şöyle görünmeye başlar:

Çorba haline gelmeden – tarhana hamuru

Tarhana çorbası tarhana hamuru olarak başlar; kurutulmuş bir yiyecek. Tarhana hamurunun hazırlanması günler süren bir işlemdir ve çoğu Türk hanesinde hamur bir dolapta bir yerde saklanır; aile ve komşular arasında paylaşılmak üzere bölünmeden önce anne, teyze veya büyükanne tarafından yapılan tarhana.

Ve soğuk bir kış gününde rahatlatıcı tarhana çorbası yapılabilir.

Peki bu tarhana hamuru nasıl bizim elimize geçti? Çok güzel bir hediyeydi, işte böyle!

İstanbul'dan bir arkadaşımız Fethiye'ye döndü ve pek çok annenin yaptığı gibi bu arkadaşın annesi onu bavuluna ailece ev yapımı tarhana doldurmuştu. Onu görmeye gittiğimizde, bizim için bir çanta çıkardı.

"Annem bunu Barry ve Julia'ya ver dedi. Daha fazlası olmadığı için gerçekten üzgün.”

Özür içeren bir hediye mi? Gerek yok! Bizden büyük teşekkürler. Çünkü bugünlerde marketlerde paket halinde tarhana alabiliyorsunuz ama bu aynı şey değil, değil mi?

Yukarıdaki fotoğrafımızdaki tarhanayı bir arkadaşımızın annesinin elleriyle yapmış ve ta İstanbul'dan bizim için biraz göndermeyi düşünmüş. Ev yapımı yiyeceklerin hediyesinden daha iyi bir hediye var mı? Özellikle de üretme becerisinin nesilden nesile aktarıldığı ev yapımı bir yiyecek.

Türkiye'de tarhana, aşağıdakileri içerebilen çeşitli bileşenlerden oluşur:

 • bulgur buğday veya un
 • Maya
 • türk yoğurdu
 • salça (tomato paste)
 • soğan
 • domates
 • Stok
 • otlar

Sonra bazen güneşte kurutulur ve sonunda, bir şekilde, nihai sonuç, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz ufalanmış hamur olur. Evet, tarhana hamurunun yapımını ne yaptığını bilenlere bırakacağımızı düşünüyoruz!

AYRICA DENEMEK:- Kabak Çorbası Tarifi – Sonbaharın Tadı

Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Bu günlerde Türk usulü mutfak dolabımız tarhana yufkası olmadan asla olmaz. Bir süre önce arkadaşımızın annesinin versiyonunu yemiştik ama İstanbul'da Kadıköy Market'ten aldığımız tarhanadan stok yaptık .

Çorbanın aromasını ve son rengini tercih ettiğimiz için salça (salça) içeren versiyonunu satın alıyoruz.

Stokunuzu yapın ve tarhananızı yeniden sulandırın

Mümkünse ne zaman tarhana çorbası yapsak yanına kendi tavuk ya da et suyumuzu yapmayı severiz - peki, biri tarhana hamuru yapmak için zahmete girmişse, içine bir et suyu küpü atmak ayıp olur, değil mi?

Tarhana çorbası yapmadan önce hamurun rehidre edilmesi gerekir. Önceden hatırlaman gereken tek şey bu, yoksa beklerken biraz acıkacaksın.

Bir bardak ılık suya iki tepeleme tatlı kaşığı koyup ara sıra karıştırarak birkaç saat bekletin. Ve bu arada her zaman stoğunuzu da yapabilirsiniz.

Bütün bunlar bittiğinde, sadece onu ısıtmak ve bir kapta kışın tadını çıkarmak kalıyor! İşte tarifimiz:

AYRICA DENEMEK:- Sebzeli Uskumru Çorbası–Tarif

Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Çorbası - Türk Tariflerinin Son Noktası?

Tarhana çorbası lezzetli, rahatlatıcı bir kış çorbasıdır ve en ünlü Türk tariflerinden biridir. Ayrıca Kıbrıs (bir uzmanlık alanı olduğu), Yunanistan ve Balkanlar gibi yerlerde de yenir. Tarhana hamurunun tarifleri değişkendir.
 Kurs   Çorba
 Yerel mutfak   Türk
 Hazırlık zamanı   2 saat
 Pişirme Süresi   15 dakika
 Toplam zaman    2 saat 15 dakika
 porsiyon    4
 kalori     200 kcal
 Yazar       Türkiye'nin Yaşamı İçin

İçindekiler

 • 2 tatlı kaşığı rehidre edilmiş tarhana hamuru
 • 3 bardak sıcak su veya stok
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 topuz tereyağı

Talimatlar

 1. Tarhana hamurunuzu bir kahve fincanına koyarak ve bardağa ılık su doldurarak rehidrate edin. Ara sıra karıştırın ve birkaç saat yeniden sulanması için bırakın.
 2. Büyük bir tavada, orta ateşte bir parça tereyağı eritin.
 3. Şimdi rehidre edilmiş tarhananızı dökün ve salçayı (domates salçası) ekleyin.
 4. Salça karışım içinde eriyene kadar karıştırın.
 5. Şimdi sıcak suyunuzu veya harcınızı kepçeyle tarhana çorbasına azar azar, tarhananın dibe çökmemesi ve tencerenin dibine yapışmaması için sürekli karıştırarak ekleyin.
 6. Tarhana çorbanız ısındıkça koyulaşmaya devam edecektir.
 7. Isındıktan sonra tarhana çorbanızı taze Türk ekmeği ile servis edin.

Notlar

 1. Kullandığınız tarhana hamuruna bağlı olarak bazen tarhananız rehidrate olmamış gibi görünebilir. Bunun için endişelenmeyin, tarhana çorbanızı yapmak için ısıtmaya başladığınızda görünür topaklar çözülecektir.
 2. Pek çok Türk, üzerine ufalanmış beyaz peynirli tarhana çorbasını severek yer.
 3. Bazı Türkler kıymalı tarhana çorbasına da bayılıyor.
 4. Yukarıdakilerin hangi versiyonunun doğru olduğuna bağlı olarak, kalori sayısı biraz daha fazla veya daha az olabilir...
İşte tarhana çorbası böyle yapılır - hamurunuz olduğunda kolay!
Kömürde piliçimizin karkasını kaynatıp içine biraz soğan ve ot atarak çorbamızı hazırlıyoruz . Çok zorlayıcı bir şey yok ama iyi, ev yapımı bir hisse senedi fark yaratıyor.

A comforting bowl of tarhana çorbası
Servis yapmak için üzerine pul biber ve biraz da acı biberli zeytinyağı gezdiriyoruz. Peki Türkiye'nin meşhur tarhana çorbasının tadı nasıldır? Tatlar, tarhana hamurunu kimin yaptığına göre değişir - ama bizim için, ilk kez yediğimiz zaman, ikimiz de çocukluğumuzdan bir lezzet tanıdık:
Heinz öküz kuyruğu çorbası.
Wigan'daki yaşımızdaki çoğu insan, Heinz personel satışlarında çocuk olarak yetiştirildi - etiketsiz teneke kutularla dolu dolaplar.
Öküz kuyruğu çorbası her zaman diğerlerinden daha fazla özellikli görünüyordu. Bu nedenle, temel bir Türk rahat yemeği de bizi kendi çocukluk rahat yemeklerimize geri götürür. Tarhana çorbasını çok seviyoruz!

Tarhana Çorbası – More Information

 1. Tarifimiz dört porsiyon yaptı.
 2. Tarhana çorbası geleneksel olarak üzerine ufalanmış beyaz peynir ile servis edilir.
 3. Bazı insanlar dana kıyma ekler – biz tarhana çorbası tarifimize kıyma eklemeyi çok severiz.
 4. Tarhana çorbasını denemek ve bizim gibiyseniz ve paket çorbalardan biraz çekiniyorsanız, pazarlardan tarhana satın alabilirsiniz. Sadece kuru fasulye, pirinç vb. satan tezgahları arayın. Karışımın içinde genellikle büyük bir çuval tarhana bulunur.
 5. Tarhana çorbası genellikle içinizi ısıtacak bir kış çorbası olarak yenir…Yılın her döneminde bayılırız!
Afiyet Olsun!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski